Yesterday's Money: 18th November
Yesterday in Second Life we:
- Spent US$1,232,000 at an exchange rate of L$266.7 to US$1
- Exchanged US$201,000 at an average of US$8,400.0 per hour.
- Market buys were US$141,000
- Market sales were US$60,000
- Limit-limit buys were US$200
- The busiest time was at 10am when about US$13,000 was exchanged.
- The quietest time was 7am when about US$0 was exchanged.
[via Second Life datafeeds] (regular readers may recognise the 7am $0 as a sign of a duff data feed.)
In World of Warcraft average prices [via wowecon.com] for key materials are:
| Commodity | Price |
| Stack of Netherweave | 3 g 16 s |
| Primal Air | 25 g 0 s |
| Primal Earth | 3 g 88 s |
| Primal Fire | 22 g 80 s |
| Primal Life | 9 g 50 s |
| Primal Mana | 17 g 0 s |
| Primal Might | 89 g 95 s |
| Primal Shadow | 15 g 0 s |
| Primal Water | 18 g 50 s |
| Stack of Thick Clefthoof Leather | 63 g 40 s |
In EVE Online average prices and volumes for key minerals [via EVE Central] are:
| Commodity | Average Buy Price (ISK) | Buy Volume | Average Sell Price (ISK) | Sell Volume |
| Isogen | 46.89 | 1,170,000,000 | 82.83 | 468,000,000 |
| Megacyte | 1544 | 28,500,000 | 2896 | 31,500,000 |
| Mexallon | 24.98 | 4,350,000,000 | 48.39 | 1,390,000,000 |
| Morphite | 6076 | 4,010,000 | 10456 | 2,550,000 |
| Nocxium | 90.04 | 467,000,000 | 176.87 | 232,000,000 |
| Pyerite | 3.33 | 18,000,000,000 | 5.31 | 12,300,000,000 |
| Tritanium | 2.43 | 76,600,000,000 | 3.55 | 29,400,000,000 |
| Zydrine | 1478 | 54,600,000 | 2532 | 23,400,000 |
In Final Fantasy XI average prices for key items [via FFXIAH.com] are:
| Commodity | Average Price |
| Prism Powder | 970 |
| Silent Oil | 906 |
| Sole Sushi | 3,253 |