Yesterday's Money: 17th December
Yesterday in Second Life we:
- Spent US$1,292,000 at an exchange rate of L$268.1 to US$1
- Exchanged US$245,000 at an average of US$10,200.0 per hour.
- Market buys were US$168,000
- Market sales were US$75,000
- Limit-limit buys were US$1,700
- The busiest time was at 1pm when about US$15,000 was exchanged.
- The quietest time was 2am when about US$6,000 was exchanged.
[via Second Life datafeeds]
In World of Warcraft average prices [via wowecon.com] for key materials are:
| Commodity | Price |
| Stack of Netherweave | 3 g 16 s |
| Primal Air | 24 g 0 s |
| Primal Earth | 3 g 88 s |
| Primal Fire | 22 g 80 s |
| Primal Life | 9 g 50 s |
| Primal Mana | 16 g 90 s |
| Primal Might | 89 g 95 s |
| Primal Shadow | 15 g 0 s |
| Primal Water | 18 g 50 s |
| Stack of Thick Clefthoof Leather | 62 g 0 s |
In EVE Online average prices and volumes for key minerals [via EVE Central] are:
| Commodity | Average Buy Price (ISK) | Buy Volume | Average Sell Price (ISK) | Sell Volume |
| Isogen | 50.94 | 1,210,000,000 | 80.61 | 505,000,000 |
| Megacyte | 1750 | 29,100,000 | 3002 | 20,900,000 |
| Mexallon | 27.25 | 4,000,000,000 | 51.18 | 1,310,000,000 |
| Morphite | 5945 | 5,190,000 | 11067 | 3,120,000 |
| Nocxium | 93.24 | 530,000,000 | 159.9 | 248,000,000 |
| Pyerite | 3.8 | 17,500,000,000 | 6.09 | 11,100,000,000 |
| Tritanium | 2.38 | 50,400,000,000 | 3.48 | 38,700,000,000 |
| Zydrine | 1451 | 62,800,000 | 2822 | 17,200,000 |
In Final Fantasy XI average prices for key items [via FFXIAH.com] are:
| Commodity | Average Price |
| Prism Powder | 950 |
| Silent Oil | 970 |
| Sole Sushi | 2,880 |
For those of you that read this column daily, normal service may be absent for the next 3 days as I am away from home and may not have access to a computer reliably. However all the data will be to hand and will be posted eventually.