Money minute
Yesterday in Second Life we:
- Spent US$1,286,000 at an exchange rate of L$268.4 to US$1
- Exchanged US$250,000 at an average of US$10,400.0 per hour.
- Market buys were US$169,000
- Market sales were US$80,000
- Limit-limit buys were US$900
- The busiest time was at 0pm when about US$23,000 was exchanged.
- The quietest time was 7am when about US$0 was exchanged.
[via Second Life datafeeds]
In World of Warcraft average prices [via wowecon.com] for key materials are:
| Commodity | Price |
| Stack of Netherweave | 3 g 0 s |
| Primal Air | 22 g 75 s |
| Primal Earth | 3 g 50 s |
| Primal Fire | 21 g 80 s |
| Primal Life | 9 g 88 s |
| Primal Mana | 16 g 0 s |
| Primal Might | 87 g 95 s |
| Primal Shadow | 16 g 0 s |
| Primal Water | 18 g 0 s |
| Stack of Thick Clefthoof Leather | 60 g 0 s |
In EVE Online average prices and volumes for key minerals [via EVE Central] are:
| Commodity | Average Buy Price (ISK) | Buy Volume | Average Sell Price (ISK) | Sell Volume |
| Isogen | 46.38 | 1,220,000,000 | 72.8 | 516,000,000 |
| Megacyte | 1495 | 32,900,000 | 2766 | 24,500,000 |
| Mexallon | 26.59 | 3,510,000,000 | 37.37 | 1,370,000,000 |
| Morphite | 4375 | 6,930,000 | 10279 | 4,150,000 |
| Nocxium | 79.69 | 421,000,000 | 140.11 | 253,000,000 |
| Pyerite | 3.67 | 19,600,000,000 | 5.26 | 6,470,000,000 |
| Tritanium | 2.06 | 61,500,000,000 | 3.15 | 34,900,000,000 |
| Zydrine | 1723 | 53,800,000 | 2859 | 18,800,000 |
In Final Fantasy XI average prices for key items [via FFXIAH.com] are:
| Commodity | Average Price |
| Prism Powder | 955 |
| Silent Oil | 1,049 |
| Sole Sushi | 2,974 |