Counting the Coppers
Yesterday in Second Life we:
- Spent US$1,371,000 at an exchange rate of L$268.3 to US$1
- Exchanged US$270,000 at an average of US$11,300.0 per hour.
- Market buys were US$206,000
- Market sales were US$64,000
- Limit-limit buys were US$500
- The busiest time was at 1pm when about US$23,000 was exchanged.
- The quietest time was 1am when about US$5,000 was exchanged.
[via Second Life datafeeds]
In World of Warcraft average prices [via wowecon.com] for key materials are:
| Commodity | Price |
| Stack of Netherweave | 3 g 0 s |
| Primal Air | 22 g 75 s |
| Primal Earth | 3 g 50 s |
| Primal Fire | 21 g 80 s |
| Primal Life | 9 g 88 s |
| Primal Mana | 16 g 0 s |
| Primal Might | 87 g 95 s |
| Primal Shadow | 16 g 0 s |
| Primal Water | 18 g 0 s |
| Stack of Thick Clefthoof Leather | 60 g 0 s |
In EVE Online average prices and volumes for key minerals [via EVE Central] are:
| Commodity | Average Buy Price (ISK) | Buy Volume | Average Sell Price (ISK) | Sell Volume |
| Isogen | 48.89 | 1,110,000,000 | 72.36 | 544,000,000 |
| Megacyte | 1481 | 32,700,000 | 2896 | 20,300,000 |
| Mexallon | 26.39 | 3,410,000,000 | 36.67 | 1,550,000,000 |
| Morphite | 4480 | 7,050,000 | 10328 | 4,100,000 |
| Nocxium | 79.6 | 419,000,000 | 141.45 | 265,000,000 |
| Pyerite | 3.59 | 19,800,000,000 | 5.11 | 7,210,000,000 |
| Tritanium | 2.03 | 61,400,000,000 | 3.12 | 38,900,000,000 |
| Zydrine | 1765 | 56,400,000 | 2830 | 21,000,000 |
In Final Fantasy XI average prices for key items [via FFXIAH.com] are:
| Commodity | Average Price |
| Prism Powder | 947 |
| Silent Oil | 1,049 |
| Sole Sushi | 2,957 |