Counting the coppers
Yesterday in Second Life we:
- Spent US$1,355,000 at an exchange rate of L$271.9 to US$1
- Exchanged US$285,000 at an average of US$11,900.0 per hour.
- Market buys were US$172,000
- Market sales were US$106,000
- Limit-limit buys were US$6,800
- The busiest time was at 2pm when about US$22,000 was exchanged.
- The quietest time was 4am when about US$5,000 was exchanged.
[via Second Life datafeeds]
In World of Warcraft average prices [via wowecon.com] for key materials are:
| Commodity | Price |
| Stack of Netherweave | 3 g 0 s |
| Primal Air | 20 g 99 s |
| Primal Earth | 3 g 25 s |
| Primal Fire | 21 g 40 s |
| Primal Life | 10 g 0 s |
| Primal Mana | 16 g 0 s |
| Primal Might | 87 g 50 s |
| Primal Shadow | 16 g 00 s |
| Primal Water | 17 g 60 s |
| Stack of Thick Clefthoof Leather | 60 g 0 s |
What on earth happened to prices in World of Warcraft yesterday?!
In EVE Online average prices and volumes for key minerals [via EVE Central] are:
| Commodity | Average Buy Price (ISK) | Buy Volume | Average Sell Price (ISK) | Sell Volume |
| Isogen | 47.36 | 1,210,000,000 | 72.59 | 563,000,000 |
| Megacyte | 1595 | 30,500,000 | 2843 | 23,200,000 |
| Mexallon | 25.17 | 3,570,000,000 | 36.31 | 1,480,000,000 |
| Morphite | 3760 | 7,520,000 | 10282 | 4,110,000 |
| Nocxium | 83.13 | 468,000,000 | 144.1 | 254,000,000 |
| Pyerite | 3.59 | 20,800,000,000 | 5.16 | 7,360,000,000 |
| Tritanium | 2.07 | 71,400,000,000 | 3.33 | 37,900,000,000 |
| Zydrine | 1878 | 63,700,000 | 2881 | 22,400,000 |
In Final Fantasy XI average prices for key items [via FFXIAH.com] are:
| Commodity | Average Price |
| Prism Powder | 964 |
| Silent Oil | 1,080 |
| Sole Sushi | 2,853 |