Counting the coppers
Yesterday in Second Life we:
- Spent US$1,354,000 at an exchange rate of L$266.5 to US$1
- Exchanged US$250,000 at an average of US$10,400.0 per hour.
- Market buys were US$171,000
- Market sales were US$78,000
- Limit-limit buys were US$800
- The busiest time was at 3pm when about US$18,000 was exchanged.
- The quietest time was 6am when about US$6,000 was exchanged.
[via Second Life datafeeds]
In World of Warcraft average prices [via wowecon.com] for key materials are:
| Commodity | Price |
| Stack of Netherweave | 3 g 0 s |
| Primal Air | 20 g 99 s |
| Primal Earth | 3 g 25 s |
| Primal Fire | 21 g 40 s |
| Primal Life | 10 g 0 s |
| Primal Mana | 16 g 0 s |
| Primal Might | 87 g 50 s |
| Primal Shadow | 16 g 0 s |
| Primal Water | 17 g 60 s |
| Stack of Thick Clefthoof Leather | 60 g 0 s |
In EVE Online average prices and volumes for key minerals [via EVE Central] are:
| Commodity | Average Buy Price (ISK) | Buy Volume | Average Sell Price (ISK) | Sell Volume |
| Isogen | 46.69 | 1,180,000,000 | 71.77 | 612,000,000 |
| Megacyte | 1625 | 31,800,000 | 2823 | 24,500,000 |
| Mexallon | 25.19 | 3,700,000,000 | 36.07 | 1,670,000,000 |
| Morphite | 3634 | 7,620,000 | 10210 | 4,500,000 |
| Nocxium | 81.74 | 457,000,000 | 139.46 | 283,000,000 |
| Pyerite | 3.59 | 21,000,000,000 | 5.18 | 7,370,000,000 |
| Tritanium | 2.06 | 71,300,000,000 | 3.3 | 38,900,000,000 |
| Zydrine | 1831 | 60,300,000 | 3440 | 26,700,000 |
In Final Fantasy XI average prices for key items [via FFXIAH.com] are:
| Commodity | Average Price |
| Prism Powder | 952 |
| Silent Oil | 987 |
| Sole Sushi | 2,823 |