Counting the Coppers
Apologies for the late appearance of this column, continuing issues that are being investigated as you read.
Yesterday in Second Life we:
- Spent US$1,222,000 at an exchange rate of L$269 to US$1
- Exchanged US$260,000 at an average of US$10,800.0 per hour.
- Market buys were US$205,000
- Market sales were US$54,000
- Limit-limit buys were US$300
- The busiest time was at 6pm when about US$18,000 was exchanged.
- The quietest time was 5am when about US$7,000 was exchanged.
[via Second Life datafeeds]
In World of Warcraft average prices [via wowecon.com] for key materials are:
| Commodity | Price |
| Stack of Netherweave | 3 g 0 s |
| Primal Air | 20 g 99 s |
| Primal Earth | 3 g 25 s |
| Primal Fire | 21 g 40 s |
| Primal Life | 10 g 0 s |
| Primal Mana | 16 g 0 s |
| Primal Might | 87 g 50 s |
| Primal Shadow | 16 g 00 s |
| Primal Water | 17 g 60 s |
| Stack of Thick Clefthoof Leather | 60 g 0 s |
In EVE Online average prices and volumes for key minerals [via EVE Central] are:
| Commodity | Average Buy Price (ISK) | Buy Volume | Average Sell Price (ISK) | Sell Volume |
| Isogen | 47.04 | 1,310,000,000 | 72.23 | 568,000,000 |
| Megacyte | 1636 | 34,300,000 | 2799 | 21,100,000 |
| Mexallon | 24.96 | 3,640,000,000 | 36.03 | 1,460,000,000 |
| Morphite | 4596 | 8,590,000 | 10200 | 4,370,000 |
| Nocxium | 80.49 | 473,000,000 | 137.25 | 277,000,000 |
| Pyerite | 3.69 | 21,600,000,000 | 5.11 | 7,200,000,000 |
| Tritanium | 2.05 | 70,800,000,000 | 3.53 | 38,000,000,000 |
| Zydrine | 1882 | 59,900,000 | 2966 | 18,700,000 |
In Final Fantasy XI average prices for key items [via FFXIAH.com] are:
| Commodity | Average Price |
| Prism Powder | 950 |
| Silent Oil | 1,022 |
| Sole Sushi | 2,741 |