Counting the Coppers
Yesterday in Second Life we:
- Spent US$1,401,000 at an exchange rate of L$266 to US$1
- Exchanged US$256,000 at an average of US$10,700.0 per hour.
- Market buys were US$193,000
- Market sales were US$62,000
- Limit-limit buys were US$800
- The busiest time was at 2pm when about US$20,000 was exchanged.
- The quietest time was 7am when about US$0 was exchanged.
[via Second Life datafeeds]
In World of Warcraft average prices [via wowecon.com] for key materials are:
| Commodity | Price |
| Stack of Netherweave | 3 g 0 s |
| Primal Air | 20 g 99 s |
| Primal Earth | 3 g 25 s |
| Primal Fire | 21 g 40 s |
| Primal Life | 10 g 0 s |
| Primal Mana | 16 g 0 s |
| Primal Might | 87 g 50 s |
| Primal Shadow | 16 g 0 s |
| Primal Water | 17 g 60 s |
| Stack of Thick Clefthoof Leather | 60 g 0 s |
In EVE Online average prices and volumes for key minerals [via EVE Central] are:
| Commodity | Average Buy Price (ISK) | Buy Volume | Average Sell Price (ISK) | Sell Volume |
| Isogen | 45.16 | 1,180,000,000 | 73.27 | 528,000,000 |
| Megacyte | 1588 | 31,400,000 | 2879 | 22,700,000 |
| Mexallon | 24.93 | 3,420,000,000 | 36.16 | 1,670,000,000 |
| Morphite | 4633 | 8,550,000 | 10141 | 4,880,000 |
| Nocxium | 80.22 | 476,000,000 | 136.68 | 294,000,000 |
| Pyerite | 3.65 | 21,200,000,000 | 5.11 | 7,410,000,000 |
| Tritanium | 2.06 | 72,500,000,000 | 3.28 | 38,900,000,000 |
| Zydrine | 1820 | 55,900,000 | 2837 | 27,300,000 |
In Final Fantasy XI average prices for key items [via FFXIAH.com] are:
| Commodity | Average Price |
| Prism Powder | 948 |
| Silent Oil | 986 |
| Sole Sushi | 2,745 |