Counting the coppers
Yesterday in Second Life we:
- Spent US$1,436,000 at an exchange rate of L$268.1 to US$1
- Exchanged US$267,000 at an average of US$11,100.0 per hour.
- Market buys were US$183,000
- Market sales were US$83,000
- Limit-limit buys were US$900
- The busiest time was at 9pm when about US$16,000 was exchanged.
- The quietest time was 10pm when about US$5,000 was exchanged.
[via Second Life datafeeds]
In World of Warcraft average prices [via wowecon.com] for key materials are:
| Commodity | Price |
| Stack of Netherweave | 3 g 0 s |
| Primal Air | 20 g 99 s |
| Primal Earth | 3 g 25 s |
| Primal Fire | 21 g 40 s |
| Primal Life | 10 g 0 s |
| Primal Mana | 16 g 0 s |
| Primal Might | 87 g 50 s |
| Primal Shadow | 16 g 0 s |
| Primal Water | 17 g 60 s |
| Stack of Thick Clefthoof Leather | 60 g 0 s |
In EVE Online average prices and volumes for key minerals [via EVE Central] are:
| Commodity | Average Buy Price (ISK) | Buy Volume | Average Sell Price (ISK) | Sell Volume |
| Isogen | 47.38 | 1,190,000,000 | 72.54 | 588,000,000 |
| Megacyte | 1701 | 29,300,000 | 2757 | 23,600,000 |
| Mexallon | 25.21 | 3,560,000,000 | 35.77 | 1,990,000,000 |
| Morphite | 4875 | 7,910,000 | 10040 | 5,480,000 |
| Nocxium | 80.47 | 440,000,000 | 137.35 | 304,000,000 |
| Pyerite | 3.55 | 22,800,000,000 | 4.67 | 9,970,000,000 |
| Tritanium | 2.07 | 73,100,000,000 | 3.22 | 40,300,000,000 |
| Zydrine | 1941 | 57,200,000 | 2813 | 25,600,000 |
In Final Fantasy XI average prices for key items [via FFXIAH.com] are:
| Commodity | Average Price |
| Prism Powder | 940 |
| Silent Oil | 1,004 |
| Sole Sushi | 2,833 |