Counting the coppers
Yesterday in Second Life we:
- Spent US$1,270,000 at an exchange rate of L$269.9 to US$1
- Exchanged US$214,000 at an average of US$8,900.0 per hour.
- Market buys were US$152,000
- Market sales were US$62,000
- Limit-limit buys were US$200
- The busiest time was at 2pm when about US$17,000 was exchanged.
- The quietest time was 7am when about US$0 was exchanged.
[via Second Life datafeeds]
In World of Warcraft average prices [via wowecon.com] for key materials are:
| Commodity | Price |
| Stack of Netherweave | 3 g 0 s |
| Primal Air | 20 g 99 s |
| Primal Earth | 3 g 25 s |
| Primal Fire | 21 g 40 s |
| Primal Life | 10 g 0 s |
| Primal Mana | 16 g 0 s |
| Primal Might | 87 g 50 s |
| Primal Shadow | 16 g 0 s |
| Primal Water | 17 g 60 s |
| Stack of Thick Clefthoof Leather | 60 g 0 s |
In EVE Online average prices and volumes for key minerals [via EVE Central] are:
| Commodity | Average Buy Price (ISK) | Buy Volume | Average Sell Price (ISK) | Sell Volume |
| Isogen | 45.79 | 1,280,000,000 | 83.72 | 478,000,000 |
| Megacyte | 1731 | 38,700,000 | 2803 | 21,600,000 |
| Mexallon | 25.4 | 4,260,000,000 | 35.74 | 1,730,000,000 |
| Morphite | 5023 | 8,700,000 | 9965 | 5,260,000 |
| Nocxium | 81.19 | 519,000,000 | 139.91 | 323,000,000 |
| Pyerite | 3.52 | 23,200,000,000 | 4.55 | 9,940,000,000 |
| Tritanium | 2.08 | 74,000,000,000 | 3.24 | 37,900,000,000 |
| Zydrine | 1987 | 62,500,000 | 2887 | 20,800,000 |
In Final Fantasy XI average prices for key items [via FFXIAH.com] are:
| Commodity | Average Price |
| Prism Powder | 948 |
| Silent Oil | 972 |
| Sole Sushi | 2,902 |