Counting the coppers
Yesterday in Second Life we:
- Spent US$1,369,000 at an exchange rate of L$266.7 to US$1
- Exchanged US$286,000 at an average of US$11,900.0 per hour.
- Market buys were US$216,000
- Market sales were US$69,000
- Limit-limit buys were US$700
- The busiest time was at 8am when about US$19,000 was exchanged.
- The quietest time was 2am when about US$5,000 was exchanged.
[via Second Life datafeeds]
In World of Warcraft average prices [via wowecon.com] for key materials are:
| Commodity | Price |
| Stack of Netherweave | 3 g 0 s |
| Primal Air | 20 g 99 s |
| Primal Earth | 3 g 25 s |
| Primal Fire | 21 g 40 s |
| Primal Life | 10 g 0 s |
| Primal Mana | 16 g 0 s |
| Primal Might | 87 g 50 s |
| Primal Shadow | 16 g 0 s |
| Primal Water | 17 g 60 s |
| Stack of Thick Clefthoof Leather | 60 g 0 s |
In EVE Online average prices and volumes for key minerals [via EVE Central] are:
| Commodity | Average Buy Price (ISK) | Buy Volume | Average Sell Price (ISK) | Sell Volume |
| Isogen | 47.09 | 1,270,000,000 | 84.42 | 477,000,000 |
| Megacyte | 1724 | 36,100,000 | 2775 | 21,300,000 |
| Mexallon | 24.69 | 4,020,000,000 | 35.76 | 1,490,000,000 |
| Morphite | 4678 | 7,730,000 | 10090 | 4,980,000 |
| Nocxium | 81.72 | 546,000,000 | 140.92 | 311,000,000 |
| Pyerite | 3.58 | 23,700,000,000 | 4.54 | 9,800,000,000 |
| Tritanium | 2.12 | 83,700,000,000 | 3.25 | 37,000,000,000 |
| Zydrine | 2031 | 63,500,000 | 2897 | 18,700,000 |
In Final Fantasy XI average prices for key items [via FFXIAH.com] are:
| Commodity | Average Price |
| Prism Powder | 919 |
| Silent Oil | 980 |
| Sole Sushi | 2,952 |