Counting the coppers
Yesterday in Second Life we:
- Spent US$1,679,000 at an exchange rate of L$267.4 to US$1
- Exchanged US$349,000 at an average of US$14,500.0 per hour.
- Market buys were US$270,000
- Market sales were US$78,000
- Limit-limit buys were US$800
- The busiest time was at 1pm when about US$27,000 was exchanged.
- The quietest time was 7am when about US$0 was exchanged.
[via Second Life datafeeds]
In World of Warcraft average prices [via wowecon.com] for key materials are:
| Commodity | Price |
| Stack of Netherweave | 3 g 0 s |
| Primal Air | 20 g 99 s |
| Primal Earth | 3 g 25 s |
| Primal Fire | 21 g 40 s |
| Primal Life | 10 g 0 s |
| Primal Mana | 16 g 0 s |
| Primal Might | 87 g 50 s |
| Primal Shadow | 16 g 0 s |
| Primal Water | 17 g 60 s |
| Stack of Thick Clefthoof Leather | 60 g 0 s |
EVE values have not shown.
In Final Fantasy XI average prices for key items [via FFXIAH.com] are:
| Commodity | Average Price |
| Prism Powder | 911 |
| Silent Oil | 984 |
| Sole Sushi | 2,963 |