Counting the coppers
Yesterday in Second Life we:
- Spent US$1,594,000 at an exchange rate of L$269 to US$1
- Exchanged US$300,000 at an average of US$12,500.0 per hour.
- Market buys were US$232,000
- Market sales were US$67,000
- Limit-limit buys were US$800
- The busiest time was at 0pm when about US$19,000 was exchanged.
- The quietest time was 7am when about US$7,000 was exchanged.
[via Second Life datafeeds]
In World of Warcraft average prices [via wowecon.com] for key materials are:
| Commodity | Price |
| Stack of Netherweave | 3 g 0 s |
| Primal Air | 20 g 99 s |
| Primal Earth | 3 g 25 s |
| Primal Fire | 21 g 40 s |
| Primal Life | 10 g 0 s |
| Primal Mana | 16 g 0 s |
| Primal Might | 87 g 50 s |
| Primal Shadow | 16 g 0 s |
| Primal Water | 17 g 60 s |
| Stack of Thick Clefthoof Leather | 60 g 0 s |
In EVE Online average prices and volumes for key minerals [via EVE Central] are:
| Commodity | Average Buy Price (ISK) | Buy Volume | Average Sell Price (ISK) | Sell Volume |
| Isogen | 47.82 | 1,230,000,000 | 81.76 | 528,000,000 |
| Megacyte | 1792 | 41,600,000 | 2837 | 22,200,000 |
| Mexallon | 25.24 | 4,040,000,000 | 36.3 | 1,340,000,000 |
| Morphite | 4829 | 8,120,000 | 9976 | 5,090,000 |
| Nocxium | 82.36 | 559,000,000 | 135.6 | 322,000,000 |
| Pyerite | 3.62 | 24,300,000,000 | 4.42 | 9,170,000,000 |
| Tritanium | 2.12 | 83,700,000,000 | 3.32 | 31,300,000,000 |
| Zydrine | 2045 | 62,900,000 | 2919 | 17,500,000 |
In Final Fantasy XI average prices for key items [via FFXIAH.com] are:
| Commodity | Average Price |
| Prism Powder | 910 |
| Silent Oil | 988 |
| Sole Sushi | 2,959 |