Counting the coppers
Yesterday in Second Life we:
- Spent US$1,587,000 at an exchange rate of L$269.2 to US$1
- Exchanged US$259,000 at an average of US$10,800.0 per hour.
- Market buys were US$177,000
- Market sales were US$81,000
- Limit-limit buys were US$500
- The busiest time was at 4am when about US$20,000 was exchanged.
- The quietest time was 7am when about US$0 was exchanged.
[via Second Life datafeeds]
In World of Warcraft average prices [via wowecon.com] for key materials are:
| Commodity | Price |
| Stack of Netherweave | 3 g 0 s |
| Primal Air | 20 g 99 s |
| Primal Earth | 3 g 25 s |
| Primal Fire | 21 g 40 s |
| Primal Life | 10 g 0 s |
| Primal Mana | 16 g 0 s |
| Primal Might | 87 g 50 s |
| Primal Shadow | 16 g 0 s |
| Primal Water | 17 g 60 s |
| Stack of Thick Clefthoof Leather | 60 g 0 s |
In EVE Online average prices and volumes for key minerals [via EVE Central] are:
| Commodity | Average Buy Price (ISK) | Buy Volume | Average Sell Price (ISK) | Sell Volume |
| Isogen | 47 | 1,200,000,000 | 81.77 | 524,000,000 |
| Megacyte | 1789 | 41,800,000 | 2887 | 19,600,000 |
| Mexallon | 25.36 | 4,400,000,000 | 36.21 | 1,320,000,000 |
| Morphite | 4812 | 8,050,000 | 10121 | 4,800,000 |
| Nocxium | 80.97 | 568,000,000 | 139.4 | 297,000,000 |
| Pyerite | 3.64 | 25,800,000,000 | 4.45 | 9,770,000,000 |
| Tritanium | 2.12 | 85,700,000,000 | 3.34 | 32,000,000,000 |
| Zydrine | 2069 | 63,000,000 | 3001 | 16,600,000 |
In Final Fantasy XI average prices for key items [via FFXIAH.com] are:
| Commodity | Average Price |
| Prism Powder | 911 |
| Silent Oil | 993 |
| Sole Sushi | 2,957 |