Counting the copppers
Yesterday in Second Life we:
- Spent US$1,532,000 at an exchange rate of L$267.8 to US$1
- Exchanged US$251,000 at an average of US$10,400.0 per hour.
- Market buys were US$165,000
- Market sales were US$83,000
- Limit-limit buys were US$2,100
- The busiest time was at 4pm when about US$20,000 was exchanged.
- The quietest time was 7am when about US$0 was exchanged.
[via Second Life datafeeds]
In World of Warcraft average prices [via wowecon.com] for key materials are:
| Commodity | Price |
| Stack of Netherweave | 3 g 0 s |
| Primal Air | 20 g 99 s |
| Primal Earth | 3 g 25 s |
| Primal Fire | 21 g 40 s |
| Primal Life | 10 g 0 s |
| Primal Mana | 16 g 0 s |
| Primal Might | 87 g 50 s |
| Primal Shadow | 16 g 0 s |
| Primal Water | 17 g 60 s |
| Stack of Thick Clefthoof Leather | 60 g 0 s |
In EVE Online average prices and volumes for key minerals [via EVE Central] are:
| Commodity | Average Buy Price (ISK) | Buy Volume | Average Sell Price (ISK) | Sell Volume |
| Isogen | 47.94 | 1,320,000,000 | 81.76 | 528,000,000 |
| Megacyte | 1843 | 42,800,000 | 2866 | 20,800,000 |
| Mexallon | 25.39 | 4,430,000,000 | 36.19 | 1,270,000,000 |
| Morphite | 4988 | 8,350,000 | 10166 | 4,600,000 |
| Nocxium | 81.88 | 572,000,000 | 138.8 | 304,000,000 |
| Pyerite | 3.63 | 25,200,000,000 | 4.38 | 8,720,000,000 |
| Tritanium | 2.16 | 85,100,000,000 | 3.36 | 30,000,000,000 |
| Zydrine | 2036 | 62,600,000 | 2969 | 21,600,000 |
In Final Fantasy XI average prices for key items [via FFXIAH.com] are:
| Commodity | Average Price |
| Prism Powder | 910 |
| Silent Oil | 993 |
| Sole Sushi | 3,057 |