Counting the coppers
Yesterday in Second Life we:
- Spent US$1,312,000 at an exchange rate of L$267.3 to US$1
- Exchanged US$273,000 at an average of US$11,400.0 per hour.
- Market buys were US$182,000
- Market sales were US$84,000
- Limit-limit buys were US$6,900
- The busiest time was at 0pm when about US$27,000 was exchanged.
- The quietest time was 2am when about US$5,000 was exchanged.
[via Second Life datafeeds]
In World of Warcraft average prices [via wowecon.com] for key materials are:
| Commodity | Price |
| Stack of Netherweave | 3 g 0 s |
| Primal Air | 20 g 99 s |
| Primal Earth | 3 g 25 s |
| Primal Fire | 21 g 40 s |
| Primal Life | 10 g 0 s |
| Primal Mana | 16 g 0 s |
| Primal Might | 87 g 50 s |
| Primal Shadow | 16 g 0 s |
| Primal Water | 17 g 60 s |
| Stack of Thick Clefthoof Leather | 60 g 0 s |
In EVE Online average prices and volumes for key minerals [via EVE Central] are:
| Commodity | Average Buy Price (ISK) | Buy Volume | Average Sell Price (ISK) | Sell Volume |
| Isogen | 46.61 | 1,310,000,000 | 80.24 | 573,000,000 |
| Megacyte | 1685 | 48,300,000 | 2943 | 18,800,000 |
| Mexallon | 24.94 | 4,630,000,000 | 36.61 | 1,360,000,000 |
| Morphite | 4702 | 8,720,000 | 10171 | 4,730,000 |
| Nocxium | 79.09 | 604,000,000 | 138.39 | 305,000,000 |
| Pyerite | 3.67 | 25,300,000,000 | 4.53 | 7,780,000,000 |
| Tritanium | 2.19 | 89,100,000,000 | 3.39 | 31,500,000,000 |
| Zydrine | 1994 | 59,500,000 | 2959 | 24,700,000 |
In Final Fantasy XI average prices for key items [via FFXIAH.com] are:
| Commodity | Average Price |
| Prism Powder | 890 |
| Silent Oil | 959 |
| Sole Sushi | 3,047 |