Counting the coppers
Yesterday in Second Life we:
- Spent US$1,341,000 at an exchange rate of L$266.3 to US$1
- Exchanged US$288,000 at an average of US$12,000.0 per hour.
- Market buys were US$191,000
- Market sales were US$96,000
- Limit-limit buys were US$500
- The busiest time was at 5pm when about US$21,000 was exchanged.
- The quietest time was 5am when about US$6,000 was exchanged.
[via Second Life datafeeds]
In World of Warcraft average prices [via wowecon.com] for key materials are:
| Commodity | Price |
| Stack of Netherweave | 3 g 0 s |
| Primal Air | 20 g 99 s |
| Primal Earth | 3 g 25 s |
| Primal Fire | 21 g 40 s |
| Primal Life | 10 g 0 s |
| Primal Mana | 16 g 0 s |
| Primal Might | 87 g 50 s |
| Primal Shadow | 16 g 0 s |
| Primal Water | 17 g 60 s |
| Stack of Thick Clefthoof Leather | 60 g 0 s |
In EVE Online average prices and volumes for key minerals [via EVE Central] are:
| Commodity | Average Buy Price (ISK) | Buy Volume | Average Sell Price (ISK) | Sell Volume |
| Isogen | 46.72 | 1,330,000,000 | 80.72 | 548,000,000 |
| Megacyte | 1825 | 41,400,000 | 2932 | 19,900,000 |
| Mexallon | 25.4 | 4,920,000,000 | 36.59 | 1,270,000,000 |
| Morphite | 4673 | 8,470,000 | 10134 | 4,700,000 |
| Nocxium | 79.31 | 580,000,000 | 138.86 | 295,000,000 |
| Pyerite | 3.7 | 25,900,000,000 | 4.56 | 8,090,000,000 |
| Tritanium | 2.2 | 90,300,000,000 | 3.41 | 30,300,000,000 |
| Zydrine | 2036 | 61,900,000 | 2987 | 22,000,000 |
In Final Fantasy XI average prices for key items [via FFXIAH.com] are:
| Commodity | Average Price |
| Prism Powder | 887 |
| Silent Oil | 960 |
| Sole Sushi | 3,061 |