Counting the coppers
Yesterday in Second Life we:
- Spent US$1,434,000 at an exchange rate of L$268 to US$1
- Exchanged US$323,000 at an average of US$13,400.0 per hour.
- Market buys were US$218,000
- Market sales were US$104,000
- Limit-limit buys were US$500
- The busiest time was at 11am when about US$24,000 was exchanged.
- The quietest time was 10pm when about US$7,000 was exchanged.
[via Second Life datafeeds]
In World of Warcraft average prices [via wowecon.com] for key materials are:
| Commodity | Price |
| Stack of Netherweave | 3 g 0 s |
| Primal Air | 20 g 99 s |
| Primal Earth | 3 g 25 s |
| Primal Fire | 21 g 40 s |
| Primal Life | 10 g 0 s |
| Primal Mana | 16 g 0 s |
| Primal Might | 87 g 50 s |
| Primal Shadow | 16 g 0 s |
| Primal Water | 17 g 60 s |
| Stack of Thick Clefthoof Leather | 60 g 0 s |
In EVE Online average prices and volumes for key minerals [via EVE Central] are:
| Commodity | Average Buy Price (ISK) | Buy Volume | Average Sell Price (ISK) | Sell Volume |
| Isogen | 47.2 | 1,360,000,000 | 80.47 | 554,000,000 |
| Megacyte | 1668 | 45,900,000 | 2941 | 18,000,000 |
| Mexallon | 25.43 | 4,810,000,000 | 36.94 | 1,240,000,000 |
| Morphite | 4420 | 8,630,000 | 10121 | 4,770,000 |
| Nocxium | 79.94 | 599,000,000 | 138.46 | 294,000,000 |
| Pyerite | 3.71 | 25,300,000,000 | 4.59 | 8,280,000,000 |
| Tritanium | 2.18 | 86,400,000,000 | 3.37 | 30,500,000,000 |
| Zydrine | 2015 | 60,000,000 | 3000 | 22,500,000 |
In Final Fantasy XI average prices for key items [via FFXIAH.com] are:
| Commodity | Average Price |
| Prism Powder | 887 |
| Silent Oil | 990 |
| Sole Sushi | 3,140 |