Counting the coppers
Yesterday in Second Life we:
- Spent US$1,473,000 at an exchange rate of L$267.1 to US$1
- Exchanged US$279,000 at an average of US$11,600.0 per hour.
- Market buys were US$195,000
- Market sales were US$81,000
- Limit-limit buys were US$3,000
- The busiest time was at 3am when about US$19,000 was exchanged.
- The quietest time was 8pm when about US$5,000 was exchanged.
[via Second Life datafeeds]
In World of Warcraft average prices [via wowecon.com] for key materials are:
| Commodity | Price |
| Stack of Netherweave | 3 g 0 s |
| Primal Air | 20 g 0 s |
| Primal Earth | 3 g 25 s |
| Primal Fire | 21 g 40 s |
| Primal Life | 10 g 0 s |
| Primal Mana | 16 g 0 s |
| Primal Might | 86 g 49 s |
| Primal Shadow | 16 g 0 s |
| Primal Water | 17 g 50 s |
| Stack of Thick Clefthoof Leather | 60 g 0 s |
In EVE Online average prices and volumes for key minerals [via EVE Central] are:
| Commodity | Average Buy Price (ISK) | Buy Volume | Average Sell Price (ISK) | Sell Volume |
| Isogen | 48.39 | 1,420,000,000 | 82.28 | 546,000,000 |
| Megacyte | 1775 | 39,500,000 | 2978 | 18,100,000 |
| Mexallon | 26.09 | 5,130,000,000 | 38.15 | 1,110,000,000 |
| Morphite | 2380 | 18,500,000 | 10321 | 4,020,000 |
| Nocxium | 80.42 | 619,000,000 | 142.39 | 264,000,000 |
| Pyerite | 3.94 | 25,000,000,000 | 5.3 | 5,810,000,000 |
| Tritanium | 2.29 | 99,900,000,000 | 3.35 | 25,600,000,000 |
| Zydrine | 2090 | 64,400,000 | 3017 | 22,800,000 |
In Final Fantasy XI average prices for key items [via FFXIAH.com] are:
| Commodity | Average Price |
| Prism Powder | 909 |
| Silent Oil | 1,059 |
| Sole Sushi | 3,039 |