Counting the coppers
Yesterday in Second Life we:
- Spent US$1,374,000 at an exchange rate of L$267.8 to US$1
- Exchanged US$249,000 at an average of US$10,400.0 per hour.
- Market buys were US$172,000
- Market sales were US$77,000
- Limit-limit buys were US$100
- The busiest time was at 4pm when about US$18,000 was exchanged.
- The quietest time was 4am when about US$5,000 was exchanged.
[via Second Life datafeeds]
In World of Warcraft average prices [via wowecon.com] for key materials are:
| Commodity | Price |
| Stack of Netherweave | 3 g 0 s |
| Primal Air | 20 g 0 s |
| Primal Earth | 3 g 25 s |
| Primal Fire | 21 g 60 s |
| Primal Life | 10 g 0 s |
| Primal Mana | 16 g 0 s |
| Primal Might | 86 g 49 s |
| Primal Shadow | 16 g 0 s |
| Primal Water | 17 g 50 s |
| Stack of Thick Clefthoof Leather | 60 g 0 s |
In EVE Online average prices and volumes for key minerals [via EVE Central] are:
| Commodity | Average Buy Price (ISK) | Buy Volume | Average Sell Price (ISK) | Sell Volume |
| Isogen | 47.72 | 1,410,000,000 | 81.85 | 544,000,000 |
| Megacyte | 1834 | 40,100,000 | 2954 | 18,900,000 |
| Mexallon | 25.71 | 4,860,000,000 | 37.7 | 1,260,000,000 |
| Morphite | 2407 | 18,100,000 | 10509 | 3,700,000 |
| Nocxium | 80.96 | 632,000,000 | 145.62 | 229,000,000 |
| Pyerite | 3.91 | 25,300,000,000 | 5.17 | 6,270,000,000 |
| Tritanium | 2.31 | 97,900,000,000 | 3.34 | 26,600,000,000 |
| Zydrine | 2064 | 59,200,000 | 3026 | 22,600,000 |
In Final Fantasy XI average prices for key items [via FFXIAH.com] are:
| Commodity | Average Price |
| Prism Powder | 941 |
| Silent Oil | 1,032 |
| Sole Sushi | 3,036 |