Counting the coppers
Yesterday in Second Life we:
- Spent US$1,325,000 at an exchange rate of L$269.4 to US$1
- Exchanged US$280,000 at an average of US$11,700.0 per hour.
- Market buys were US$187,000
- Market sales were US$93,000
- Limit-limit buys were US$400
- The busiest time was at 9am when about US$20,000 was exchanged.
- The quietest time was 5am when about US$5,000 was exchanged.
[via Second Life datafeeds]
In World of Warcraft average prices [via wowecon.com] for key materials are:
| Commodity | Price |
| Stack of Netherweave | 3 g 0 s |
| Primal Air | 20 g 0 s |
| Primal Earth | 3 g 25 s |
| Primal Fire | 21 g 60 s |
| Primal Life | 10 g 0 s |
| Primal Mana | 16 g 0 s |
| Primal Might | 86 g 49 s |
| Primal Shadow | 16 g 0 s |
| Primal Water | 17 g 50 s |
| Stack of Thick Clefthoof Leather | 60 g 0 s |
In EVE Online average prices and volumes for key minerals [via EVE Central] are:
| Commodity | Average Buy Price (ISK) | Buy Volume | Average Sell Price (ISK) | Sell Volume |
| Isogen | 47.59 | 1,260,000,000 | 74.51 | 522,000,000 |
| Megacyte | 1812 | 38,400,000 | 2982 | 19,000,000 |
| Mexallon | 26.1 | 4,690,000,000 | 37.74 | 1,080,000,000 |
| Morphite | 2324 | 17,900,000 | 10507 | 3,920,000 |
| Nocxium | 81.82 | 636,000,000 | 140.31 | 260,000,000 |
| Pyerite | 3.89 | 23,800,000,000 | 5.41 | 5,110,000,000 |
| Tritanium | 2.29 | 92,800,000,000 | 3.34 | 25,000,000,000 |
| Zydrine | 2082 | 57,400,000 | 3024 | 26,400,000 |
In Final Fantasy XI average prices for key items [via FFXIAH.com] are:
| Commodity | Average Price |
| Prism Powder | 949 |
| Silent Oil | 1,047 |
| Sole Sushi | 3,063 |