Counting the coppers
Yesterday in Second Life we:
- Spent US$1,289,000 at an exchange rate of L$266.7 to US$1
- Exchanged US$263,000 at an average of US$10,900.0 per hour.
- Market buys were US$203,000
- Market sales were US$59,000
- Limit-limit buys were US$600
- The busiest time was at 3pm when about US$19,000 was exchanged.
- The quietest time was 2am when about US$5,000 was exchanged.
[via Second Life datafeeds]
In World of Warcraft average prices [via wowecon.com] for key materials are:
| Commodity | Price |
| Stack of Netherweave | 3 g 0 s |
| Primal Air | 20 g 0 s |
| Primal Earth | 3 g 25 s |
| Primal Fire | 21 g 60 s |
| Primal Life | 10 g 0 s |
| Primal Mana | 16 g 0 s |
| Primal Might | 86 g 49 s |
| Primal Shadow | 16 g 0 s |
| Primal Water | 17 g 50 s |
| Stack of Thick Clefthoof Leather | 60 g 0 s |
In EVE Online average prices and volumes for key minerals [via EVE Central] are:
| Commodity | Average Buy Price (ISK) | Buy Volume | Average Sell Price (ISK) | Sell Volume |
| Isogen | 48.44 | 1,410,000,000 | 73.38 | 526,000,000 |
| Megacyte | 1828 | 39,100,000 | 2914 | 20,100,000 |
| Mexallon | 26.37 | 4,930,000,000 | 38.07 | 1,050,000,000 |
| Morphite | 2339 | 17,700,000 | 10612 | 3,730,000 |
| Nocxium | 81.92 | 671,000,000 | 141.29 | 241,000,000 |
| Pyerite | 3.94 | 25,300,000,000 | 5.45 | 4,650,000,000 |
| Tritanium | 2.34 | 100,000,000,000 | 3.36 | 23,600,000,000 |
| Zydrine | 2070 | 58,800,000 | 2982 | 29,400,000 |
In Final Fantasy XI average prices for key items [via FFXIAH.com] are:
| Commodity | Average Price |
| Prism Powder | 951 |
| Silent Oil | 1,043 |
| Sole Sushi | 2,960 |