Counting the coppers
Yesterday in Second Life we:
- Spent US$1,483,000 at an exchange rate of L$267 to US$1
- Exchanged US$344,000 at an average of US$14,300.0 per hour.
- Market buys were US$227,000
- Market sales were US$116,000
- Limit-limit buys were US$900
- The busiest time was at 3pm when about US$22,000 was exchanged.
- The quietest time was 5am when about US$7,000 was exchanged.
[via Second Life datafeeds]
In World of Warcraft average prices [via wowecon.com] for key materials are:
| Commodity | Price |
| Stack of Netherweave | 3 g 0 s |
| Primal Air | 20 g 0 s |
| Primal Earth | 3 g 0 s |
| Primal Fire | 21 g 60 s |
| Primal Life | 10 g 0 s |
| Primal Mana | 16 g 0 s |
| Primal Might | 86 g 49 s |
| Primal Shadow | 15 g 68 s |
| Primal Water | 17 g 50 s |
| Stack of Thick Clefthoof Leather | 60 g 0 s |
In EVE Online average prices and volumes for key minerals [via EVE Central] are:
| Commodity | Average Buy Price (ISK) | Buy Volume | Average Sell Price (ISK) | Sell Volume |
| Isogen | 48.61 | 1,390,000,000 | 72.94 | 529,000,000 |
| Megacyte | 1801 | 37,400,000 | 2940 | 17,600,000 |
| Mexallon | 26.04 | 4,750,000,000 | 37.76 | 1,080,000,000 |
| Morphite | 2536 | 18,100,000 | 10623 | 3,670,000 |
| Nocxium | 81.91 | 668,000,000 | 141.46 | 239,000,000 |
| Pyerite | 3.92 | 24,300,000,000 | 5.5 | 4,370,000,000 |
| Tritanium | 2.34 | 96,100,000,000 | 3.38 | 20,800,000,000 |
| Zydrine | 2053 | 56,100,000 | 2977 | 25,600,000 |
In Final Fantasy XI average prices for key items [via FFXIAH.com] are:
| Commodity | Average Price |
| Prism Powder | 951 |
| Silent Oil | 1,012 |
| Sole Sushi | 2,937 |