Counting the coppers
Yesterday in Second Life we:
- Spent US$1,460,000 at an exchange rate of L$266.9 to US$1
- Exchanged US$279,000 at an average of US$11,600.0 per hour.
- Market buys were US$203,000
- Market sales were US$72,000
- Limit-limit buys were US$3,800
- The busiest time was at 4pm when about US$22,000 was exchanged.
- The quietest time was 2am when about US$6,000 was exchanged.
[via Second Life datafeeds]
In World of Warcraft average prices [via wowecon.com] for key materials are:
| Commodity | Price |
| Stack of Netherweave | 3 g 0 s |
| Primal Air | 20 g 0 s |
| Primal Earth | 3 g 0 s |
| Primal Fire | 21 g 60 s |
| Primal Life | 10 g 0 s |
| Primal Mana | 16 g 0 s |
| Primal Might | 86 g 49 s |
| Primal Shadow | 15 g 68 s |
| Primal Water | 17 g 50 s |
| Stack of Thick Clefthoof Leather | 60 g 0 s |
In EVE Online average prices and volumes for key minerals [via EVE Central] are:
| Commodity | Average Buy Price (ISK) | Buy Volume | Average Sell Price (ISK) | Sell Volume |
| Isogen | 48 | 1,350,000,000 | 131.31 | 477,000,000 |
| Megacyte | 1809 | 39,000,000 | 2911 | 18,600,000 |
| Mexallon | 25.84 | 4,690,000,000 | 37.74 | 1,060,000,000 |
| Morphite | 2530 | 18,000,000 | 10813 | 3,300,000 |
| Nocxium | 81.7 | 623,000,000 | 144.2 | 217,000,000 |
| Pyerite | 3.9 | 24,400,000,000 | 5.42 | 4,910,000,000 |
| Tritanium | 2.35 | 99,700,000,000 | 3.4 | 20,300,000,000 |
| Zydrine | 2090 | 59,600,000 | 3037 | 25,600,000 |
In Final Fantasy XI average prices for key items [via FFXIAH.com] are:
| Commodity | Average Price |
| Prism Powder | 961 |
| Silent Oil | 1,009 |
| Sole Sushi | 3,157 |