Counting the coppers
Yesterday in Second Life we:
- Spent US$1,534,000 at an exchange rate of L$267.1 to US$1
- Exchanged US$304,000 at an average of US$12,700.0 per hour.
- Market buys were US$202,000
- Market sales were US$102,000
- Limit-limit buys were US$800
- The busiest time was at 11am when about US$30,000 was exchanged.
- The quietest time was 3am when about US$6,000 was exchanged.
[via Second Life datafeeds]
In World of Warcraft average prices [via wowecon.com] for key materials are:
| Commodity | Price |
| Stack of Netherweave | 3 g 0 s |
| Primal Air | 20 g 0 s |
| Primal Earth | 3 g 0 s |
| Primal Fire | 21 g 60 s |
| Primal Life | 11 g 0 s |
| Primal Mana | 16 g 0 s |
| Primal Might | 86 g 49 s |
| Primal Shadow | 15 g 68 s |
| Primal Water | 17 g 50 s |
| Stack of Thick Clefthoof Leather | 60 g 0 s |
In EVE Online average prices and volumes for key minerals [via EVE Central] are:
| Commodity | Average Buy Price (ISK) | Buy Volume | Average Sell Price (ISK) | Sell Volume |
| Isogen | 47.74 | 1,380,000,000 | 131.05 | 469,000,000 |
| Megacyte | 1815 | 38,900,000 | 2846 | 21,400,000 |
| Mexallon | 26.31 | 5,060,000,000 | 40.17 | 908,000,000 |
| Morphite | 2473 | 17,900,000 | 10716 | 3,520,000 |
| Nocxium | 81.02 | 629,000,000 | 143.1 | 238,000,000 |
| Pyerite | 3.94 | 25,200,000,000 | 5.47 | 5,090,000,000 |
| Tritanium | 2.34 | 97,200,000,000 | 3.38 | 21,100,000,000 |
| Zydrine | 2014 | 52,100,000 | 3006 | 31,400,000 |
In Final Fantasy XI average prices for key items [via FFXIAH.com] are:
| Commodity | Average Price |
| Prism Powder | 975 |
| Silent Oil | 922 |
| Sole Sushi | 3,165 |