Counting the coppers
Yesterday in Second Life we:
- Spent US$0 at an exchange rate of L$269.9 to US$1
- Exchanged US$299,000 at an average of US$12,500.0 per hour.
- Market buys were US$183,000
- Market sales were US$116,000
- Limit-limit buys were US$700
- The busiest time was at 5pm when about US$27,000 was exchanged.
- The quietest time was 9pm when about US$5,000 was exchanged.
[via Second Life datafeeds]
In World of Warcraft average prices [via wowecon.com] for key materials are:
| Commodity | Price |
| Stack of Netherweave | 3 g 0 s |
| Primal Air | 20 g 0 s |
| Primal Earth | 3 g 0 s |
| Primal Fire | 21 g 60 s |
| Primal Life | 11 g 0 s |
| Primal Mana | 16 g 0 s |
| Primal Might | 86 g 49 s |
| Primal Shadow | 15 g 68 s |
| Primal Water | 17 g 50 s |
| Stack of Thick Clefthoof Leather | 60 g 0 s |
In EVE Online average prices and volumes for key minerals [via EVE Central] are:
| Commodity | Average Buy Price (ISK) | Buy Volume | Average Sell Price (ISK) | Sell Volume |
| Isogen | 48.13 | 1,440,000,000 | 127.36 | 486,000,000 |
| Megacyte | 1809 | 36,600,000 | 2838 | 21,800,000 |
| Mexallon | 26.02 | 5,180,000,000 | 37.67 | 928,000,000 |
| Morphite | 5194 | 7,620,000 | 10828 | 3,090,000 |
| Nocxium | 81.55 | 601,000,000 | 140.42 | 268,000,000 |
| Pyerite | 3.89 | 24,000,000,000 | 5.4 | 5,450,000,000 |
| Tritanium | 2.34 | 96,100,000,000 | 3.41 | 19,300,000,000 |
| Zydrine | 2042 | 52,000,000 | 3017 | 32,300,000 |
In Final Fantasy XI average prices for key items [via FFXIAH.com] are:
| Commodity | Average Price |
| Prism Powder | 976 |
| Silent Oil | 919 |
| Sole Sushi | 3,156 |