Counting the coppers
Yesterday in Second Life we:
- Spent US$1,585,000 at an exchange rate of L$267.7 to US$1
- Exchanged US$270,000 at an average of US$11,300.0 per hour.
- Market buys were US$184,000
- Market sales were US$86,000
- Limit-limit buys were US$800
- The busiest time was at 7pm when about US$22,000 was exchanged.
- The quietest time was 7am when about US$0 was exchanged.
[via Second Life datafeeds]
In World of Warcraft average prices [via wowecon.com] for key materials are:
| Commodity | Price |
| Stack of Netherweave | 3 g 0 s |
| Primal Air | 20 g 0 s |
| Primal Earth | 3 g 0 s |
| Primal Fire | 21 g 60 s |
| Primal Life | 11 g 0 s |
| Primal Mana | 16 g 0 s |
| Primal Might | 86 g 49 s |
| Primal Shadow | 15 g 68 s |
| Primal Water | 17 g 50 s |
| Stack of Thick Clefthoof Leather | 60 g 0 s |
In EVE Online average prices and volumes for key minerals [via EVE Central] are:
| Commodity | Average Buy Price (ISK) | Buy Volume | Average Sell Price (ISK) | Sell Volume |
| Isogen | 48.09 | 1,420,000,000 | 129.77 | 473,000,000 |
| Megacyte | 1758 | 33,300,000 | 2814 | 23,300,000 |
| Mexallon | 25.78 | 4,950,000,000 | 37.18 | 1,040,000,000 |
| Morphite | 5215 | 7,800,000 | 10694 | 3,550,000 |
| Nocxium | 80.8 | 578,000,000 | 137.56 | 281,000,000 |
| Pyerite | 3.86 | 23,900,000,000 | 5.33 | 6,110,000,000 |
| Tritanium | 2.36 | 96,400,000,000 | 3.43 | 19,200,000,000 |
| Zydrine | 1960 | 47,800,000 | 2979 | 34,100,000 |
In Final Fantasy XI average prices for key items [via FFXIAH.com] are:
| Commodity | Average Price |
| Prism Powder | 976 |
| Silent Oil | 920 |
| Sole Sushi | 3,153 |