Counting the coppers
Yesterday in Second Life we:
- Spent US$1,408,000 at an exchange rate of L$268.5 to US$1
- Exchanged US$290,000 at an average of US$12,100.0 per hour.
- Market buys were US$202,000
- Market sales were US$85,000
- Limit-limit buys were US$3,000
- The busiest time was at 10am when about US$18,000 was exchanged.
- The quietest time was 12pm when about US$6,000 was exchanged.
[via Second Life datafeeds]
In World of Warcraft average prices [via wowecon.com] for key materials are:
| Commodity | Price |
| Stack of Netherweave | 3 g 0 s |
| Primal Air | 20 g 0 s |
| Primal Earth | 3 g 0 s |
| Primal Fire | 21 g 60 s |
| Primal Life | 11 g 0 s |
| Primal Mana | 16 g 0 s |
| Primal Might | 86 g 49 s |
| Primal Shadow | 15 g 68 s |
| Primal Water | 17 g 50 s |
| Stack of Thick Clefthoof Leather | 60 g 0 s |
In EVE Online average prices and volumes for key minerals [via EVE Central] are:
| Commodity | Average Buy Price (ISK) | Buy Volume | Average Sell Price (ISK) | Sell Volume |
| Isogen | 48.61 | 1,390,000,000 | 139.87 | 400,000,000 |
| Megacyte | 1737 | 34,100,000 | 2841 | 23,400,000 |
| Mexallon | 25.81 | 4,980,000,000 | 35.93 | 1,100,000,000 |
| Morphite | 5970 | 7,030,000 | 10636 | 3,570,000 |
| Nocxium | 82.18 | 591,000,000 | 141.42 | 272,000,000 |
| Pyerite | 3.91 | 24,100,000,000 | 5.54 | 5,460,000,000 |
| Tritanium | 2.38 | 99,500,000,000 | 3.42 | 17,400,000,000 |
| Zydrine | 1930 | 50,700,000 | 2978 | 32,700,000 |
In Final Fantasy XI average prices for key items [via FFXIAH.com] are:
| Commodity | Average Price |
| Prism Powder | 975 |
| Silent Oil | 942 |
| Sole Sushi | 3,126 |