Counting the coppers
Yesterday in Second Life we:
- Spent US$1,295,000 at an exchange rate of L$268.7 to US$1
- Exchanged US$269,000 at an average of US$11,200.0 per hour.
- Market buys were US$195,000
- Market sales were US$73,000
- Limit-limit buys were US$300
- The busiest time was at 1pm when about US$17,000 was exchanged.
- The quietest time was 2am when about US$5,000 was exchanged.
[via Second Life datafeeds]
In World of Warcraft average prices [via wowecon.com] for key materials are:
| Commodity | Price |
| Stack of Netherweave | 3 g 0 s |
| Primal Air | 19 g 90 s |
| Primal Earth | 3 g 0 s |
| Primal Fire | 21 g 80 s |
| Primal Life | 11 g 0 s |
| Primal Mana | 15 g 92 s |
| Primal Might | 86 g 0 s |
| Primal Shadow | 15 g 50 s |
| Primal Water | 17 g 50 s |
| Stack of Thick Clefthoof Leather | 59 g 80 s |
In EVE Online average prices and volumes for key minerals [via EVE Central] are:
| Commodity | Average Buy Price (ISK) | Buy Volume | Average Sell Price (ISK) | Sell Volume |
| Isogen | 49.1 | 1,430,000,000 | 138.34 | 416,000,000 |
| Megacyte | 1720 | 32,800,000 | 2891 | 20,800,000 |
| Mexallon | 25.61 | 4,680,000,000 | 35.86 | 1,130,000,000 |
| Morphite | 5423 | 8,050,000 | 10820 | 3,150,000 |
| Nocxium | 82.19 | 622,000,000 | 143.57 | 254,000,000 |
| Pyerite | 3.84 | 24,000,000,000 | 5.43 | 6,890,000,000 |
| Tritanium | 2.39 | 98,800,000,000 | 3.44 | 16,700,000,000 |
| Zydrine | 2003 | 53,300,000 | 3033 | 29,300,000 |
In Final Fantasy XI average prices for key items [via FFXIAH.com] are:
| Commodity | Average Price |
| Prism Powder | 975 |
| Silent Oil | 959 |
| Sole Sushi | 3,095 |