Counting the coppers
Yesterday in Second Life we:
- Spent US$1,328,000 at an exchange rate of L$267 to US$1
- Exchanged US$284,000 at an average of US$11,800.0 per hour.
- Market buys were US$213,000
- Market sales were US$71,000
- Limit-limit buys were US$600
- The busiest time was at 9am when about US$18,000 was exchanged.
- The quietest time was 1am when about US$6,000 was exchanged.
[via Second Life datafeeds]
In World of Warcraft average prices [via wowecon.com] for key materials are:
| Commodity | Price |
| Stack of Netherweave | 3 g 0 s |
| Primal Air | 19 g 90 s |
| Primal Earth | 3 g 0 s |
| Primal Fire | 21 g 80 s |
| Primal Life | 11 g 0 s |
| Primal Mana | 15 g 92 s |
| Primal Might | 86 g 0 s |
| Primal Shadow | 15 g 50 s |
| Primal Water | 17 g 50 s |
| Stack of Thick Clefthoof Leather | 59 g 80 s |
In EVE Online average prices and volumes for key minerals [via EVE Central] are:
| Commodity | Average Buy Price (ISK) | Buy Volume | Average Sell Price (ISK) | Sell Volume |
| Isogen | 49.65 | 1,390,000,000 | 138.75 | 405,000,000 |
| Megacyte | 1760 | 32,700,000 | 2913 | 19,000,000 |
| Mexallon | 25.9 | 4,810,000,000 | 36.04 | 1,190,000,000 |
| Morphite | 6226 | 7,090,000 | 10747 | 3,140,000 |
| Nocxium | 81.67 | 644,000,000 | 144.3 | 244,000,000 |
| Pyerite | 3.8 | 25,000,000,000 | 5.57 | 8,420,000,000 |
| Tritanium | 2.4 | 97,600,000,000 | 3.42 | 17,500,000,000 |
| Zydrine | 2017 | 54,500,000 | 3047 | 27,400,000 |
In Final Fantasy XI average prices for key items [via FFXIAH.com] are:
| Commodity | Average Price |
| Prism Powder | 985 |
| Silent Oil | 974 |
| Sole Sushi | 3,097 |