Counting the coppers
Yesterday in Second Life we:
- Spent US$1,529,000 at an exchange rate of L$268.9 to US$1
- Exchanged US$266,000 at an average of US$11,100.0 per hour.
- Market buys were US$187,000
- Market sales were US$78,000
- Limit-limit buys were US$700
- The busiest time was at 1pm when about US$20,000 was exchanged.
- The quietest time was 7am when about US$0 was exchanged.
[via Second Life datafeeds]
In World of Warcraft average prices [via wowecon.com] for key materials are:
| Commodity | Price |
| Stack of Netherweave | 3 g 0 s |
| Primal Air | 19 g 90 s |
| Primal Earth | 3 g 0 s |
| Primal Fire | 21 g 80 s |
| Primal Life | 11 g 0 s |
| Primal Mana | 15 g 91 s |
| Primal Might | 86 g 0 s |
| Primal Shadow | 15 g 50 s |
| Primal Water | 17 g 50 s |
| Stack of Thick Clefthoof Leather | 59 g 80 s |
In EVE Online average prices and volumes for key minerals [via EVE Central] are:
| Commodity | Average Buy Price (ISK) | Buy Volume | Average Sell Price (ISK) | Sell Volume |
| Isogen | 50.07 | 1,410,000,000 | 130.52 | 490,000,000 |
| Megacyte | 1802 | 31,700,000 | 2880 | 20,000,000 |
| Mexallon | 26.08 | 4,540,000,000 | 36.45 | 1,150,000,000 |
| Morphite | 6282 | 6,260,000 | 10690 | 3,720,000 |
| Nocxium | 82.05 | 681,000,000 | 150.28 | 263,000,000 |
| Pyerite | 3.78 | 24,000,000,000 | 5.6 | 8,380,000,000 |
| Tritanium | 2.43 | 101,000,000,000 | 3.42 | 16,500,000,000 |
| Zydrine | 1977 | 50,500,000 | 3022 | 28,000,000 |
In Final Fantasy XI average prices for key items [via FFXIAH.com] are:
| Commodity | Average Price |
| Prism Powder | 979 |
| Silent Oil | 966 |
| Sole Sushi | 3,039 |