Counting the coppers
Yesterday in Second Life we:
- Spent US$1,451,000 at an exchange rate of L$266.5 to US$1
- Exchanged US$258,000 at an average of US$10,800.0 per hour.
- Market buys were US$179,000
- Market sales were US$78,000
- Limit-limit buys were US$700
- The busiest time was at 11am when about US$16,000 was exchanged.
- The quietest time was 12pm when about US$5,000 was exchanged.
[via Second Life datafeeds]
In World of Warcraft average prices [via wowecon.com] for key materials are:
| Commodity | Price |
| Stack of Netherweave | 3 g 0 s |
| Primal Air | 19 g 90 s |
| Primal Earth | 3 g 0 s |
| Primal Fire | 21 g 80 s |
| Primal Life | 11 g 0 s |
| Primal Mana | 15 g 92 s |
| Primal Might | 86 g 0 s |
| Primal Shadow | 15 g 50 s |
| Primal Water | 17 g 50 s |
| Stack of Thick Clefthoof Leather | 59 g 80 s |
In EVE Online average prices and volumes for key minerals [via EVE Central] are:
| Commodity | Average Buy Price (ISK) | Buy Volume | Average Sell Price (ISK) | Sell Volume |
| Isogen | 49.56 | 1,350,000,000 | 133.5 | 434,000,000 |
| Megacyte | 1800 | 31,700,000 | 2851 | 20,800,000 |
| Mexallon | 25.94 | 4,470,000,000 | 36.51 | 1,230,000,000 |
| Morphite | 6088 | 5,990,000 | 10652 | 3,550,000 |
| Nocxium | 81.35 | 657,000,000 | 144.34 | 268,000,000 |
| Pyerite | 3.77 | 23,700,000,000 | 5.57 | 8,250,000,000 |
| Tritanium | 2.43 | 99,500,000,000 | 3.53 | 17,500,000,000 |
| Zydrine | 1945 | 48,600,000 | 3008 | 31,800,000 |
In Final Fantasy XI average prices for key items [via FFXIAH.com] are:
| Commodity | Average Price |
| Prism Powder | 970 |
| Silent Oil | 962 |
| Sole Sushi | 2,989 |