Counting the coppers
Yesterday in Second Life we:
- Spent US$1,465,000 at an exchange rate of L$268.7 to US$1
- Exchanged US$264,000 at an average of US$11,000.0 per hour.
- Market buys were US$190,000
- Market sales were US$73,000
- Limit-limit buys were US$600
- The busiest time was at 10am when about US$18,000 was exchanged.
- The quietest time was 2am when about US$6,000 was exchanged.
[via Second Life datafeeds]
In World of Warcraft average prices [via wowecon.com] for key materials are:
| Commodity | Price |
| Stack of Netherweave | 3 g 0 s |
| Primal Air | 19 g 90 s |
| Primal Earth | 3 g 0 s |
| Primal Fire | 21 g 80 s |
| Primal Life | 11 g 0 s |
| Primal Mana | 15 g 92 s |
| Primal Might | 86 g 0 s |
| Primal Shadow | 15 g 50 s |
| Primal Water | 17 g 50 s |
| Stack of Thick Clefthoof Leather | 59 g 80 s |
In EVE Online average prices and volumes for key minerals [via EVE Central] are:
| Commodity | Average Buy Price (ISK) | Buy Volume | Average Sell Price (ISK) | Sell Volume |
| Isogen | 49.37 | 1,380,000,000 | 74.14 | 455,000,000 |
| Megacyte | 1754 | 29,000,000 | 2832 | 21,100,000 |
| Mexallon | 25.76 | 4,400,000,000 | 36.29 | 1,290,000,000 |
| Morphite | 5883 | 5,700,000 | 10539 | 3,990,000 |
| Nocxium | 80.14 | 619,000,000 | 142.29 | 265,000,000 |
| Pyerite | 3.76 | 23,800,000,000 | 5.63 | 8,610,000,000 |
| Tritanium | 2.42 | 95,700,000,000 | 3.54 | 16,500,000,000 |
| Zydrine | 1975 | 46,800,000 | 3089 | 33,200,000 |
In Final Fantasy XI average prices for key items [via FFXIAH.com] are:
| Commodity | Average Price |
| Prism Powder | 974 |
| Silent Oil | 960 |
| Sole Sushi | 2,976 |