Counting the coppers
Yesterday in Second Life we:
- Spent US$1,430,000 at an exchange rate of L$268.3 to US$1
- Exchanged US$314,000 at an average of US$13,100.0 per hour.
- Market buys were US$233,000
- Market sales were US$81,000
- Limit-limit buys were US$900
- The busiest time was at 5pm when about US$22,000 was exchanged.
- The quietest time was midnight when about US$7,000 was exchanged.
[via Second Life datafeeds]
In World of Warcraft average prices [via wowecon.com] for key materials are:
| Commodity | Price |
| Stack of Netherweave | 3 g 0 s |
| Primal Air | 19 g 90 s |
| Primal Earth | 3 g 0 s |
| Primal Fire | 21 g 80 s |
| Primal Life | 11 g 0 s |
| Primal Mana | 15 g 92 s |
| Primal Might | 86 g 0 s |
| Primal Shadow | 15 g 43 s |
| Primal Water | 17 g 50 s |
| Stack of Thick Clefthoof Leather | 59 g 80 s |
In EVE Online average prices and volumes for key minerals [via EVE Central] are:
| Commodity | Average Buy Price (ISK) | Buy Volume | Average Sell Price (ISK) | Sell Volume |
| Isogen | 48.56 | 1,480,000,000 | 71.56 | 542,000,000 |
| Megacyte | 1803 | 27,200,000 | 2835 | 21,800,000 |
| Mexallon | 25.32 | 4,120,000,000 | 36.32 | 1,370,000,000 |
| Morphite | 5914 | 6,040,000 | 10475 | 3,890,000 |
| Nocxium | 79.36 | 628,000,000 | 144.7 | 259,000,000 |
| Pyerite | 3.62 | 23,400,000,000 | 5.12 | 11,000,000,000 |
| Tritanium | 2.43 | 98,100,000,000 | 3.53 | 18,300,000,000 |
| Zydrine | 2027 | 48,700,000 | 3206 | 33,200,000 |
In Final Fantasy XI average prices for key items [via FFXIAH.com] are:
| Commodity | Average Price |
| Prism Powder | 977 |
| Silent Oil | 949 |
| Sole Sushi | 2,948 |