Counting the coppers
Yesterday in Second Life we:
- Spent US$1,824,000 at an exchange rate of L$266.3 to US$1
- Exchanged US$371,000 at an average of US$15,400.0 per hour.
- Market buys were US$282,000
- Market sales were US$87,000
- Limit-limit buys were US$1,500
- The busiest time was at 2am when about US$24,000 was exchanged.
- The quietest time was 3am when about US$7,000 was exchanged.
[via Second Life datafeeds]
In World of Warcraft average prices [via wowecon.com] for key materials are:
| Commodity | Price |
| Stack of Netherweave | 3 g 0 s |
| Primal Air | 19 g 90 s |
| Primal Earth | 3 g 0 s |
| Primal Fire | 21 g 80 s |
| Primal Life | 11 g 0 s |
| Primal Mana | 15 g 92 s |
| Primal Might | 86 g 0 s |
| Primal Shadow | 15 g 43 s |
| Primal Water | 17 g 50 s |
| Stack of Thick Clefthoof Leather | 59 g 80 s |
In EVE Online average prices and volumes for key minerals [via EVE Central] are:
| Commodity | Average Buy Price (ISK) | Buy Volume | Average Sell Price (ISK) | Sell Volume |
| Isogen | 48.08 | 1,560,000,000 | 71.19 | 563,000,000 |
| Megacyte | 1784 | 27,500,000 | 2807 | 24,300,000 |
| Mexallon | 25.4 | 4,300,000,000 | 36.27 | 1,440,000,000 |
| Morphite | 5861 | 6,220,000 | 10435 | 3,820,000 |
| Nocxium | 79.7 | 624,000,000 | 144.13 | 263,000,000 |
| Pyerite | 3.48 | 24,600,000,000 | 4.83 | 12,900,000,000 |
| Tritanium | 2.4 | 96,900,000,000 | 3.71 | 19,700,000,000 |
| Zydrine | 1964 | 46,700,000 | 3175 | 34,700,000 |
In Final Fantasy XI average prices for key items [via FFXIAH.com] are:
| Commodity | Average Price |
| Prism Powder | 982 |
| Silent Oil | 947 |
| Sole Sushi | 2,776 |