Counting the coppers
Yesterday in Second Life we:
- Spent US$1,822,000 at an exchange rate of L$268.1 to US$1
- Exchanged US$360,000 at an average of US$15,000.0 per hour.
- Market buys were US$274,000
- Market sales were US$85,000
- Limit-limit buys were US$1,100
- The busiest time was at 3pm when about US$26,000 was exchanged.
- The quietest time was 1am when about US$9,000 was exchanged.
[via Second Life datafeeds]
In World of Warcraft average prices [via wowecon.com] for key materials are:
| Commodity | Price |
| Stack of Netherweave | 3 g 0 s |
| Primal Air | 19 g 90 s |
| Primal Earth | 3 g 0 s |
| Primal Fire | 21 g 80 s |
| Primal Life | 11 g 0 s |
| Primal Mana | 15 g 92 s |
| Primal Might | 86 g 0 s |
| Primal Shadow | 15 g 43 s |
| Primal Water | 17 g 50 s |
| Stack of Thick Clefthoof Leather | 59 g 80 s |
In EVE Online average prices and volumes for key minerals [via EVE Central] are:
| Commodity | Average Buy Price (ISK) | Buy Volume | Average Sell Price (ISK) | Sell Volume |
| Isogen | 46.24 | 1,550,000,000 | 71.56 | 565,000,000 |
| Megacyte | 1794 | 27,900,000 | 2791 | 24,700,000 |
| Mexallon | 25.27 | 4,250,000,000 | 36.21 | 1,500,000,000 |
| Morphite | 5961 | 6,270,000 | 10433 | 3,720,000 |
| Nocxium | 78.78 | 628,000,000 | 142.77 | 265,000,000 |
| Pyerite | 3.44 | 24,400,000,000 | 4.77 | 13,100,000,000 |
| Tritanium | 2.41 | 97,100,000,000 | 3.74 | 20,600,000,000 |
| Zydrine | 2026 | 51,100,000 | 3160 | 36,500,000 |
In Final Fantasy XI average prices for key items [via FFXIAH.com] are:
| Commodity | Average Price |
| Prism Powder | 973 |
| Silent Oil | 940 |
| Sole Sushi | 2,786 |