Counting the coppers
Yesterday in Second Life we:
- Spent US$1,605,000 at an exchange rate of L$268.9 to US$1
- Exchanged US$301,000 at an average of US$12,500.0 per hour.
- Market buys were US$211,000
- Market sales were US$87,000
- Limit-limit buys were US$2,700
- The busiest time was at 3pm when about US$25,000 was exchanged.
- The quietest time was 6pm when about US$4,000 was exchanged.
[via Second Life datafeeds]
In World of Warcraft average prices [via wowecon.com] for key materials are:
| Commodity | Price |
| Stack of Netherweave | 3 g 0 s |
| Primal Air | 19 g 90 s |
| Primal Earth | 3 g 0 s |
| Primal Fire | 21 g 80 s |
| Primal Life | 11 g 0 s |
| Primal Mana | 15 g 92 s |
| Primal Might | 86 g 0 s |
| Primal Shadow | 15 g 43 s |
| Primal Water | 17 g 50 s |
| Stack of Thick Clefthoof Leather | 59 g 80 s |
In EVE Online average prices and volumes for key minerals [via EVE Central] are:
| Commodity | Average Buy Price (ISK) | Buy Volume | Average Sell Price (ISK) | Sell Volume |
| Isogen | 46.7 | 1,570,000,000 | 71.91 | 531,000,000 |
| Megacyte | 1732 | 32,500,000 | 2797 | 25,100,000 |
| Mexallon | 25.52 | 4,480,000,000 | 36.61 | 1,320,000,000 |
| Morphite | 6481 | 6,150,000 | 10581 | 3,330,000 |
| Nocxium | 78.2 | 657,000,000 | 146.11 | 264,000,000 |
| Pyerite | 3.43 | 24,400,000,000 | 4.78 | 13,200,000,000 |
| Tritanium | 2.43 | 97,900,000,000 | 3.74 | 20,600,000,000 |
| Zydrine | 2059 | 53,700,000 | 3126 | 39,000,000 |
In Final Fantasy XI average prices for key items [via FFXIAH.com] are:
| Commodity | Average Price |
| Prism Powder | 971 |
| Silent Oil | 927 |
| Sole Sushi | 2,841 |