Counting the coppers
Yesterday in Second Life we:
- Spent US$1,701,000 at an exchange rate of L$272.3 to US$1
- Exchanged US$324,000 at an average of US$13,500.0 per hour.
- Market buys were US$228,000
- Market sales were US$95,000
- Limit-limit buys were US$1,200
- The busiest time was at 0pm when about US$20,000 was exchanged.
- The quietest time was 8am when about US$8,000 was exchanged.
[via Second Life datafeeds]
In World of Warcraft average prices [via wowecon.com] for key materials are:
| Commodity | Price |
| Stack of Netherweave | 3 g 0 s |
| Primal Air | 19 g 90 s |
| Primal Earth | 3 g 0 s |
| Primal Fire | 21 g 80 s |
| Primal Life | 11 g 0 s |
| Primal Mana | 15 g 92 s |
| Primal Might | 86 g 0 s |
| Primal Shadow | 15 g 43 s |
| Primal Water | 17 g 50 s |
| Stack of Thick Clefthoof Leather | 59 g 0 s |
In EVE Online average prices and volumes for key minerals [via EVE Central] are:
| Commodity | Average Buy Price (ISK) | Buy Volume | Average Sell Price (ISK) | Sell Volume |
| Isogen | 46.51 | 1,560,000,000 | 72.06 | 521,000,000 |
| Megacyte | 1757 | 34,400,000 | 2839 | 24,900,000 |
| Mexallon | 25.56 | 4,600,000,000 | 36.89 | 1,200,000,000 |
| Morphite | 6360 | 5,950,000 | 10568 | 3,260,000 |
| Nocxium | 77.63 | 689,000,000 | 148.4 | 247,000,000 |
| Pyerite | 3.48 | 25,100,000,000 | 4.84 | 13,000,000,000 |
| Tritanium | 2.46 | 102,000,000,000 | 3.69 | 20,900,000,000 |
| Zydrine | 2076 | 51,600,000 | 3127 | 38,600,000 |
In Final Fantasy XI average prices for key items [via FFXIAH.com] are:
| Commodity | Average Price |
| Prism Powder | 965 |
| Silent Oil | 974 |
| Sole Sushi | 2,865 |