Counting the coppers
Yesterday in Second Life we:
- Spent US$1,622,000 at an exchange rate of L$268.7 to US$1
- Exchanged US$327,000 at an average of US$13,600.0 per hour.
- Market buys were US$204,000
- Market sales were US$122,000
- Limit-limit buys were US$600
- The busiest time was at 4pm when about US$27,000 was exchanged.
- The quietest time was 7am when about US$7,000 was exchanged.
[via Second Life datafeeds]
In World of Warcraft average prices [via wowecon.com] for key materials are:
| Commodity | Price |
| Stack of Netherweave | 3 g 0 s |
| Primal Air | 19 g 90 s |
| Primal Earth | 3 g 0 s |
| Primal Fire | 21 g 80 s |
| Primal Life | 11 g 0 s |
| Primal Mana | 15 g 92 s |
| Primal Might | 86 g 0 s |
| Primal Shadow | 15 g 43 s |
| Primal Water | 17 g 50 s |
| Stack of Thick Clefthoof Leather | 59 g 0 s |
In EVE Online average prices and volumes for key minerals [via EVE Central] are:
| Commodity | Average Buy Price (ISK) | Buy Volume | Average Sell Price (ISK) | Sell Volume |
| Isogen | 46.52 | 1,560,000,000 | 76.79 | 607,000,000 |
| Megacyte | 1749 | 34,300,000 | 2825 | 27,400,000 |
| Mexallon | 24.99 | 4,540,000,000 | 36.02 | 1,390,000,000 |
| Morphite | 6248 | 5,940,000 | 10539 | 3,200,000 |
| Nocxium | 78.31 | 698,000,000 | 150.1 | 234,000,000 |
| Pyerite | 3.43 | 24,700,000,000 | 6.13 | 13,600,000,000 |
| Tritanium | 2.46 | 103,000,000,000 | 3.75 | 19,800,000,000 |
| Zydrine | 2048 | 50,000,000 | 3047 | 42,800,000 |
In Final Fantasy XI average prices for key items [via FFXIAH.com] are:
| Commodity | Average Price |
| Prism Powder | 965 |
| Silent Oil | 969 |
| Sole Sushi | 2,901 |