Counting the coppers
Yesterday in Second Life we:
- Spent US$1,486,000 at an exchange rate of L$266.8 to US$1
- Exchanged US$302,000 at an average of US$12,600.0 per hour.
- Market buys were US$198,000
- Market sales were US$103,000
- Limit-limit buys were US$800
- The busiest time was at 4pm when about US$23,000 was exchanged.
- The quietest time was 1am when about US$6,000 was exchanged.
[via Second Life datafeeds]
In World of Warcraft average prices [via wowecon.com] for key materials are:
| Commodity | Price |
| Stack of Netherweave | 3 g 0 s |
| Primal Air | 19 g 90 s |
| Primal Earth | 3 g 0 s |
| Primal Fire | 21 g 80 s |
| Primal Life | 11 g 0 s |
| Primal Mana | 15 g 92 s |
| Primal Might | 86 g 0 s |
| Primal Shadow | 15 g 43 s |
| Primal Water | 17 g 50 s |
| Stack of Thick Clefthoof Leather | 59 g 0 s |
In EVE Online average prices and volumes for key minerals [via EVE Central] are:
| Commodity | Average Buy Price (ISK) | Buy Volume | Average Sell Price (ISK) | Sell Volume |
| Isogen | 45.21 | 1,480,000,000 | 76.05 | 626,000,000 |
| Megacyte | 1758 | 34,400,000 | 2819 | 25,500,000 |
| Mexallon | 24.96 | 4,850,000,000 | 35.71 | 1,550,000,000 |
| Morphite | 6287 | 6,040,000 | 10675 | 3,240,000 |
| Nocxium | 78.56 | 592,000,000 | 149.83 | 236,000,000 |
| Pyerite | 3.33 | 25,700,000,000 | 6.02 | 14,300,000,000 |
| Tritanium | 2.46 | 105,000,000,000 | 3.62 | 22,500,000,000 |
| Zydrine | 2032 | 48,100,000 | 3077 | 37,200,000 |
In Final Fantasy XI average prices for key items [via FFXIAH.com] are:
| Commodity | Average Price |
| Prism Powder | 969 |
| Silent Oil | 970 |
| Sole Sushi | 2,922 |