Counting the coppers
Yesterday in Second Life we:
- Spent US$1,489,000 at an exchange rate of L$270.8 to US$1
- Exchanged US$290,000 at an average of US$12,100.0 per hour.
- Market buys were US$221,000
- Market sales were US$68,000
- Limit-limit buys were US$400
- The busiest time was at 1pm when about US$18,000 was exchanged.
- The quietest time was 10pm when about US$6,000 was exchanged.
[via Second Life datafeeds]
In World of Warcraft average prices [via wowecon.com] for key materials are:
| Commodity | Price |
| Stack of Netherweave | 3 g 0 s |
| Primal Air | 19 g 90 s |
| Primal Earth | 3 g 0 s |
| Primal Fire | 21 g 80 s |
| Primal Life | 11 g 0 s |
| Primal Mana | 15 g 92 s |
| Primal Might | 85 g 0 s |
| Primal Shadow | 15 g 43 s |
| Primal Water | 17 g 50 s |
| Stack of Thick Clefthoof Leather | 59 g 0 s |
In EVE Online average prices and volumes for key minerals [via EVE Central] are:
| Commodity | Average Buy Price (ISK) | Buy Volume | Average Sell Price (ISK) | Sell Volume |
| Isogen | 45.86 | 1,610,000,000 | 70.4 | 620,000,000 |
| Megacyte | 1657 | 35,300,000 | 2791 | 31,600,000 |
| Mexallon | 25.51 | 5,400,000,000 | 35.71 | 1,530,000,000 |
| Morphite | 5729 | 6,240,000 | 10630 | 3,460,000 |
| Nocxium | 78.92 | 679,000,000 | 145.74 | 257,000,000 |
| Pyerite | 3.48 | 28,000,000,000 | 4.74 | 12,900,000,000 |
| Tritanium | 2.46 | 104,000,000,000 | 3.66 | 22,100,000,000 |
| Zydrine | 2156 | 54,200,000 | 3006 | 34,400,000 |
In Final Fantasy XI average prices for key items [via FFXIAH.com] are:
| Commodity | Average Price |
| Prism Powder | 961 |
| Silent Oil | 947 |
| Sole Sushi | 2,995 |