Counting the coppers
Yesterday in Second Life we:
- Spent US$1,612,000 at an exchange rate of L$268.8 to US$1
- Exchanged US$340,000 at an average of US$14,200.0 per hour.
- Market buys were US$217,000
- Market sales were US$122,000
- Limit-limit buys were US$1,100
- The busiest time was at 1pm when about US$27,000 was exchanged.
- The quietest time was 10pm when about US$7,000 was exchanged.
[via Second Life datafeeds]
In World of Warcraft average prices [via wowecon.com] for key materials are:
| Commodity | Price |
| Stack of Netherweave | 3 g 0 s |
| Primal Air | 19 g 90 s |
| Primal Earth | 3 g 0 s |
| Primal Fire | 21 g 80 s |
| Primal Life | 11 g 0 s |
| Primal Mana | 15 g 92 s |
| Primal Might | 85 g 0 s |
| Primal Shadow | 15 g 43 s |
| Primal Water | 17 g 50 s |
| Stack of Thick Clefthoof Leather | 58 g 98 s |
In EVE Online average prices and volumes for key minerals [via EVE Central] are:
| Commodity | Average Buy Price (ISK) | Buy Volume | Average Sell Price (ISK) | Sell Volume |
| Isogen | 45.91 | 1,590,000,000 | 70.22 | 663,000,000 |
| Megacyte | 1729 | 35,300,000 | 2786 | 30,000,000 |
| Mexallon | 25.31 | 5,270,000,000 | 35.96 | 1,490,000,000 |
| Morphite | 5980 | 6,180,000 | 10757 | 2,950,000 |
| Nocxium | 78.83 | 671,000,000 | 144.2 | 268,000,000 |
| Pyerite | 3.36 | 25,900,000,000 | 4.75 | 13,100,000,000 |
| Tritanium | 2.49 | 107,000,000,000 | 3.65 | 22,400,000,000 |
| Zydrine | 2140 | 50,800,000 | 2995 | 34,800,000 |
In Final Fantasy XI average prices for key items [via FFXIAH.com] are:
| Commodity | Average Price |
| Prism Powder | 930 |
| Silent Oil | 947 |
| Sole Sushi | 3,052 |