Counting the coppers
Yesterday in Second Life we:
- Spent US$1,365,000 at an exchange rate of L$266.1 to US$1
- Exchanged US$268,000 at an average of US$11,200.0 per hour.
- Market buys were US$193,000
- Market sales were US$72,000
- Limit-limit buys were US$2,900
- The busiest time was at 3am when about US$18,000 was exchanged.
- The quietest time was 4am when about US$5,000 was exchanged.
[via Second Life datafeeds]
In World of Warcraft average prices [via wowecon.com] for key materials are:
| Commodity | Price |
| Stack of Netherweave | 3 g 0 s |
| Primal Air | 18 g 95 s |
| Primal Earth | 3 g 0 s |
| Primal Fire | 21 g 75 s |
| Primal Life | 11 g 0 s |
| Primal Mana | 15 g 0 s |
| Primal Might | 85 g 0 s |
| Primal Shadow | 15 g 0 s |
| Primal Water | 17 g 0 s |
| Stack of Thick Clefthoof Leather | 58 g 80 s |
In EVE Online average prices and volumes for key minerals [via EVE Central] are:
| Commodity | Average Buy Price (ISK) | Buy Volume | Average Sell Price (ISK) | Sell Volume |
| Isogen | 46.09 | 1,570,000,000 | 72.17 | 588,000,000 |
| Megacyte | 1720 | 36,000,000 | 2827 | 28,300,000 |
| Mexallon | 25.23 | 5,180,000,000 | 35.77 | 1,470,000,000 |
| Morphite | 5842 | 6,090,000 | 11019 | 2,680,000 |
| Nocxium | 80.12 | 674,000,000 | 142.09 | 280,000,000 |
| Pyerite | 3.43 | 26,800,000,000 | 4.77 | 13,900,000,000 |
| Tritanium | 2.51 | 107,000,000,000 | 3.69 | 23,400,000,000 |
| Zydrine | 2091 | 51,500,000 | 3104 | 34,800,000 |
In Final Fantasy XI average prices for key items [via FFXIAH.com] are:
| Commodity | Average Price |
| Prism Powder | 936 |
| Silent Oil | 833 |
| Sole Sushi | 3,009 |