Counting the coppers
Yesterday in Second Life we:
- Spent US$1,442,000 at an exchange rate of L$268.4 to US$1
- Exchanged US$292,000 at an average of US$12,200.0 per hour.
- Market buys were US$231,000
- Market sales were US$61,000
- Limit-limit buys were US$200
- The busiest time was at 10am when about US$18,000 was exchanged.
- The quietest time was 4am when about US$7,000 was exchanged.
[via Second Life datafeeds]
In World of Warcraft average prices [via wowecon.com] for key materials are:
| Commodity | Price |
| Stack of Netherweave | 3 g 0 s |
| Primal Air | 18 g 95 s |
| Primal Earth | 3 g 0 s |
| Primal Fire | 21 g 78 s |
| Primal Life | 11 g 0 s |
| Primal Mana | 15 g 0 s |
| Primal Might | 85 g 0 s |
| Primal Shadow | 15 g 0 s |
| Primal Water | 17 g 0 s |
| Stack of Thick Clefthoof Leather | 58 g 15 s |
In EVE Online average prices and volumes for key minerals [via EVE Central] are:
| Commodity | Average Buy Price (ISK) | Buy Volume | Average Sell Price (ISK) | Sell Volume |
| Isogen | 45.3 | 1,450,000,000 | 72.67 | 605,000,000 |
| Megacyte | 1762 | 37,400,000 | 2890 | 24,000,000 |
| Mexallon | 25.78 | 4,990,000,000 | 35.99 | 1,670,000,000 |
| Morphite | 5913 | 5,990,000 | 10845 | 2,290,000 |
| Nocxium | 78.99 | 676,000,000 | 142.35 | 253,000,000 |
| Pyerite | 3.49 | 25,700,000,000 | 5.1 | 12,600,000,000 |
| Tritanium | 2.53 | 103,000,000,000 | 3.74 | 21,600,000,000 |
| Zydrine | 2118 | 51,800,000 | 3089 | 33,400,000 |
In Final Fantasy XI average prices for key items [via FFXIAH.com] are:
| Commodity | Average Price |
| Prism Powder | 922 |
| Silent Oil | 825 |
| Sole Sushi | 2,976 |